Yukleniyor...
  Anasayfa Sık
Kullanılanlara
Ekle
Açılış
Sayfam
Yap
Sık
Sorulan
Sorular
Ziyaretçi Defteri
İLETİŞİM  
İletişim
 İlk Yardım Mevzuatı
Türk Kızılayı Tüzüğü: Türkiye Kızılay Derneği, misyonu gereği toplumdaki bireylerin afet ve kazalarda zarargörebilirliğini en aza indirmek amacıyla, 1960 yılından beri toplumsal hizmet sorumluluğu anlayışıyla sürdürdüğü ve 1999 depreminden sonra ülkemizde önemi daha iyi anlaşılan ilk yardım eğitimlerinin kalitesinin artırılıp, ülke düzeyinde yaygınlaştırılarak herkes tarafından ulaşılabilirliğinin sağlanması için, 2000 yılında “İlk Yardım Eğitimlerinin Standardizasyonu Projesi” adıyla yeni bir çalışma başlatarak, konuya ilişkin eğitim program ve materyallerini Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu “İlk Yardım Eğitimi Referans Merkezi” tarafından öngörülen standartlara göre düzenlemiştir. 
 
Söz konusu çalışmalar yürütülürken Kurumumuzca Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, İspanyol Kızılhaçı gibi uluslararası kuruluşlar yanında, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili diğer bakanlık ve üniversiteler gibi ulusal kurum ya da kuruluş ile işbirliği yapılarak ilk yardım eğitimlerinin ülkemizde kurumsallaşmasına önemli katkı sağlanmıştır. 
 
Bu gelişmeler sonucunda; Türk Kızılayı’nın da katkılarıyla Sağlık Bakanlığınca, 2002 yılında yayımlanan “İlkYardım Yönetmeliği” ile tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, en az 16 saat süreli “Temel İlk Yardım Eğitimi” sertifikası almış “İlk yardımcı” bulundurulması zorunluluğu getirilerek, ilk yardım eğitimlerinin yasal boyutta ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

İlk Yardım Yönetmeliği; işyeri çalışanlarının ilk yardım konusunda bilinçlendirilerek, kaza sonrası meydana gelebilecek sakatlık ve ölümleri azaltmak amacıyla, Sağlık Bakanlığınca çıkarılan, 22.05.2002 tarih ve 24762 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İlk Yardım Yönetmeliği, daha sonra revize edilmiş ve değişiklikle ilgili Yönetmelik, 18.03.2004  tarih ve 25406 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
Yönetmelik kapsamında; ilk yardım eğitimi esasları, ilk yardım eğitim merkezlerinin açılış ve işleyiş kuralları, ilk yardım eğitimcisi ve eğitimci eğitmeni olmak için koşullar, işyeri çalışanlarından kaç kişinin ilk yardım eğitimi alması gerektiği, vb. hususlarla ilgili hükümler yer almaktadır.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Anayasası ve Tüzüğü /İlk Yardım Politikası: Ulusal Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin birey ve toplumlarla çalışarak ilk yardım eğitim programları oluşturmalarını, savunmasız grupların zarar görebilirliğin azaltılmasına destek olmalarını, Dünya İlk Yardım Günü etkinliklerini gerçekleştirmelerini içerir.Uluslararası Federasyonunun Politika dokümanına http://www.ifrc.org/who/policy/index.asp adresinden erişebilirsiniz.

İlk Yardım Yönetmeliği     

İlk Yardım Politikası

 

 

 

 Bu içerik 90922 defa okunmuştur...
 Sayfayı Yazdırmak için Tıklayınız
 
 
 
  Referanslarımıza   buradan ulaşabilirsiniz...
  İlk Yardım Eğitimi Merkezlerimize ve Eğitim Ücretlerimize Ulaşabilmek İçin Lütfen Haritamızı Kullanınız
 


  Türk Kızılayı Ulusal İlk Yardım Programı Resmi Web Sayfası
  Tüm Hakkı Türk Kızılayı'na Aittir.Görsel ve Yazınsal İçerik İzinsiz Kullanılamaz.İzinsiz Kullananlar Hakkında 5.12.1951 Tarihi ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Gereğince İşlem Yapılacaktır.
  Türk Kızılayı Genel Merkez : Ataç-1 Sok. No:32 Yenişehir ANKARA    Tel:0(312)430 23 00 pbx.
  Türk Kızılayı Ulusal İlk Yardım Programı : Erler Mahallesi Türk Kızılayı Cad. No: 6 Etimesgut / ANKARA  Tel:0(312)244 49 00 pbx.
  Türk Kızılayı Bilgi Teknolojileri Bölümü © 2008